Tsaar Saltaan

ÜLEKÜPSENUD MUINASJUTT

Piletid

ETENDUSED

ESIETENDUS 5. JUULIL 2018
TARTU PÜHADE ALEKSANDRITE KIRIKU TAGAAIAS
Sõbra 19a, Tartu

TOIMUMISI HETKEL EI OLE

LAVASTUSEST

  • AINES A. S. PUŠKIN
  • LAVASTAJA KAILI VIIDAS
  • DRAMATURG OTT KILUSK
  • KUNSTNIK ARTHUR ARULA
  • MUUSIKALINE KUJUNDAJA ELE SONN
  • Liikumisjuht MARIKA AIDLA
  • OSADES Marika Barabanštšikova (Vanemuine), Karin Tammaru (Endla), Terje Pennie (Ugala), Ingrid Isotamm (Karlova Teater)
  • PILLIMEHED PRIIT SONN, IVAR SÄDE, JÜRI JÕUL, RENE-HENDRIK SIRKAS

5. juulil 2018 esietendus Tartus Pühade Aleksandrite kiriku tagaaias Emajõe Suveteatri 22. hooaja uuslavastus „Tsaar Saltaan”, mis on meie mängukavas ka 2019. aasta suvel.

Publiku ette astuvad nelja erineva teatri näitlejannad oma parimas kõrgvormis: Marika Barabanštšikova Vanemuisest, Karin Tammaru Endlast, Terje Pennie Ugalast ja Ingrid Isotamm Karlova Teatrist.

Idee autor ja lavastaja on aasta parima lavastaja auhinna nominent Kaili Viidas, kes on dramaturgiks kaasanud möödunud aasta näidendivõistluse võitja Ott Kiluski ja omanäolise teatrikunstniku Arthur Arula. 2017. aastal tõi see loominguline tandem Endlas publiku ette ülimenuka suvelavastuse „Säärane mulk ehk sada vakka tangusoola.”

2018. aasta suvel lavastatud klassikatöötluses kantakse kõigile teada-tuntud Puškini muinasjutt koos pööraste süžeekäikude ja värvikate karakteritega ette vaid nelja näitlejanna poolt. See nõuab neilt üliinimlikku ümberkehastumisvõimet ja oskust panna mängu kogu oma näitlejaarsenal.

 

Žanrimääratlus üleküpsenud muinasjutt tähendab lavastaja sõnul eluskaala sellist staadiumit, kus magusale mahlasusele on lisandunud vaevuhoomatav mõrkjas mekk, mis lisaks naudingule vallandab segadusseajava absurdihõngulise tunnete virr-varri. See on balansseerimine hea ja kurja vahel. Viidase tõlgendus saab alguse hetkest, mil tsaar Saltaan on surnud. Tsaaritar, kangur ja kokapiiga on aga elus, tõsi küll kohutavalt, lausa koostlagunemiseni vanad, kuid seletamatul kombel endiselt lummavad ja kaunid. Nüüd, peielauas, on neil võimalik üksteisele ausalt silma vaadata ja kaua hingeshoitu välja paisata.Tsaari peied on pidu, millega saab läbi üks pikk ja kurnav muinasjutt. Õhk saab olema paks emotsionaalselt purtsatavatest kannatustest ja hingematvalt magusast kõikehävitavast armastusest. Kirg seguneb väsimusega, baranka samovariga, armastus vihkamisega, Luik Gvidoniga, argine muinasjutulisega.

Lavastuses kõlavad Puškini surematud värsid, põimudes koos muusikaliste vahepalade ja grotesksete intermeediumitega teatrielamuseks, mis mõeldud eelkõige täiskasvanutele. Muusikalise kujunduse loob lavastusele Ele Sonn.

Mängupaik on maagiline – õigeusu kirik koos säravate sibulkuplite ja kulunud fassaadiga mõjub kui igavikuliselt lagunev maal, kuhu Puškini tegelased on varjunud uue progresseeruva maailma eest. Pühade Aleksandrite kirik asub Tartus Karlova linnaosas Sõbra tänavas. Lavastusele on andnud heakskiidu piiskop. Seega, on loota, et ilm tuleb ilus!

Etenduste eel algusega 18.10 on teatrikülastajatel võimalik teha pooletunnine ringkäik Pühade Aleksandrite kirikus. Ekskursiooni käigus räägib isa Toomas kiriku ja koguduse ajaloost ning olulisematest sündmustest.
Tartu Pühade 
Aleksandrite kirik on vanavene kirikuarhitektuurist inspireeritud sibulkuplitega kahekorruseline pühakoda (arhitekt Vladimir Lunski), millest kogudus nõukogude ajal välja aeti. Kirik ehitati aastatel 1913–1917 ning taaspühitseti 2003 suvel.

Fotod: Ruudu Rahumaru

Meedia